Känn dig varmt välkommen till våra samlingar!
Samtliga samlingar är öppna för alla. Vi ses!

 

 DECEMBER
▼ Vecka 48  
2

LÖRDAG Kl. 17.30 

FACKELTÅG
från Församlingshemmet

Kl.18.00  1:a ADVENTSGUDSTJÄNST
Predikan: Mark Munro
Mötesledning: Lars Ericsson 
Musik: Markus Ericsson m.fl
Piano: Hanna
Serveringsgrupp 5
     
▼ Vecka 49  
6

ONSDAG Kl. 18.30

BÖN
     
10 SÖNDAG Kl. 10.00  GUDSTJÄNST
Predikan: Mark Munro
Mötesledning: John-Erik Johansson
Piano: Karin
Kyrkfika: Marita & Tommy 
     
▼Vecka 50      
15 FREDAG Kl. 19.00  RELEASE med Tillsammans
Dannäs gamla missionshus
     
17 SÖNDAG Kl. 10.00  GUDSTJÄNST 
med nattvard & månadskollekt
Predikan: Ann-Marie Erixon
Mötesledning: Stig Ericsson
Piano: Ida
Kyrkfika: Gull-Britt & Bertil 
     
▼ Vecka 52  
26 SÖNDAG Kl.18.00  ANNANDAGSGUDSTJÄNST 
Predikan: Mark Munro,
Mötesledning: Eva-Karin Kärdevik 
Sång: Tomas Ericsson 
Piano: Hanna
Kyrkfika: Birgitta & Stig
     
     

 JANUARI
Vecka 1  
1 MÅNDAG Kl 18.00   NYÅRSGUDSTJÄNST 
Styrelsen ansvarar
Piano: Karin
     
7 SÖNDAG Kl 10.00 JULFEST
Mark Munro, Jennie Blom 
Sång av barnen
Piano: Ida
Serveringsgrupp 1 & 2
     
Vecka 2 
14  SÖNDAG Kl. 16.00  GUDSTJÄNST
Besök av Shalom 
Mötesledning: John-Erik Johansson 
Piano: Hanna
Kyrkfika: Hanna & Andreas
     
Vecka 3 
EKUMENISK BÖNEVECKA
GUDS HANS LEDER OSS
 
17  ONSDAG Kl. 19.00
Pingstkyrkan Bredaryd
Hopp och Helande
Talare: Susanne Johansson
     
     
18  TORSDAG Kl. 19.00
Kärda Församlingshem

"Han ska samla de kringspridda…”
Talare: Petter Edin

 
19  FREDAG Kl. 10.00
Bredaryds Missionskyrka
”Du skall älska invandraren som dig själv” 
Talare: Lars-Evert Jonsson
Förmiddagsfika
     
19 FREDAG Kl. 19.00
Forsheda Missionskyrka 
”Du skall älska främlingen som dig själv” 
Tonårsgudstjänst

     
20 

LÖRDAG Kl. 19.00 
Kärda Allianskyrka

”Er kropp är den helige andens tempel ”
Talare: Per Persson
Piano: Karin
Serveringsgrupp 2
     
21 

SÖNDAG Kl. 18.00
Forsheda Kyrka 

FINALGUDSTJÄNST
”Tänk också på andras bästa…”

Talare: Mark Munro
Tre Barytoner,
Insamling till Skandinaviska barnmissionen
     
Vecka 4 
27  LÖRDAG Kl. 15.00  ÅRSMÖTE 
Piano: Ida
Serveringsgrupp 3
     
28  SÖNDAG Kl. 10.00  ÅRSHÖGTID  
Predikan: Mark Munro
Mötesledning: Stig Ericsson 
Piano: Ida
Kyrkfika: Harriet & Gert
     
31  ONSDAG Kl. 18.30  BÖN
     
     

 FEBRUARI
▼ Vecka 5   
4 SÖNDAG Kl. 10.00   GUDSTJÄNST 
med nattvard & månadskollekt
Predikan: Mark Munro
Mötesledning: Eva-Karin Kärdevik 
Musik: Anton Anderi
Piano: Hanna
Kyrkfika Anna-Sara & Thomas
     
▼ Vecka 6  
7 ONSDAG Kl. 18.30 BIBELSTUDIUM
     
10  LÖRDAG Kl.17.00  FÖRSAMLINGSAFTON 
Piano: Karin
Serveringsgrupp 4
     
▼ Vecka 7  
15  ONSDAG Kl. 18.30      BÖN
     
18  SÖNDAG Kl. 10.00  GUDSTJÄNST 
Duopredikan: Jennie Blom & Elisabeth Eskilsson 
Musik: Markus Ericsson & Angelica Nylander
Piano: Ida 
Kyrkfika: Markus & Viktor
     
▼ Vecka 8     
20  TISDAG Kl. 15.00  EFTERMIDDAGSFIKA
i församlingshemmet
Sven Jarl berättar 
Med sång & musik
     
21  ONSDAG Kl. 18.30  BIBELSTUDIUM
     
22  TORSDAG Kl. 18.30 STICKCAFÈ
     
24  LÖRDAG Kl. 18.00  GUDSTJÄNST 
SAMs offerdag
Predikan: Martin Ström 
Mötesledning: John-Erik Johansson
Musik av: Ida, Josef, Cecilia & Andreas Ideskog 
Piano: Hanna
Kyrkfika Carina & Bengt
     
▼ Vecka 9     
28  ONSDAG Kl. 18.30 BÖN 
     

 MARS
▼ Vecka 9  
4 SÖNDAG Kl. 10.00  GUDSTJÄNST  
med nattvard månadskollekt
Predikan: Joakim Lindahl
Mötesledning: Stig Ericsson 
Musik: Fredrik Bergman & co
Kyrkfika: Eva-Britt & Sven-Olof

Karda Allianskyrka en del av Svenska Alliansmissionen